Zastosowanie środków profilaktycznych zawierających fluor u dzieci i młodzieży. Możliwości i ograniczenia

Zastosowanie środków profilaktycznych zawierających fluor u dzieci i młodzieży. Możliwości i ograniczenia

Dr n. med. Anna Turska – Szybka

Opis wydarzenia

Egzogenna profilaktyka fluorkowa jest jednym z podstawowych elementów zapobiegania próchnicy i nieinwazyjnego leczenia zmian próchnicowych ograniczonych do szkliwa.

Zgodnie z ustaleniami polskich ekspertów w dziedzinie stomatologii dziecięcej i pediatrii z 2015 roku, ogólnymi zasadami profilaktyki fluorkowej u dzieci są:

  • unikanie nadmiernego spożycia endogennego fluoru w okresie zagrożenia fluorozą
  • preferowanie egzogennej profilaktyki fluorkowej
  • wybór metod i środków profilaktycznych o udowodnionej naukowo skuteczności w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta

Czy wiesz, że:

  • Dwukrotne w ciągu dnia szczotkowanie zębów dziecka pastą z fluorem wykonują rodzice/opiekunowie od pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej dziecka do ok. ósmego roku życia,
  • Poniżej szóstego roku życia stosuje się pasty do zębów zawierające 1000 ppm F, ale w śladowej ilości,
  • Płukanki, żele/pianki i lakiery fluorkowe są zalecane przy podwyższonym ryzyku próchnicy,
  • Stosowanie lakierów fluorkowych jest jedyną metodą dodatkowej profilaktyki fluorkowej u dzieci poniżej 6-go roku życia.
  • Uczestnicy wykładu dowiedzą się jak bezpiecznie i skutecznie stosować środki profilaktyczne zawierające fluor u dzieci i młodzieży.

Każdy z uczestnkow wykładu otrzyma też streszczenie najnowszej publikacji „Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży” w wersji elektronicznej.

Informacje o wykładowcy:

Dr n. med. Anna Turska – Szybka – absolwentka Oddziału Stomatologii AM w Warszawie, specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii dziecięcej. Adiunkt oraz starszy wykładowca w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej WUM oraz w Centrum Leczenia Obrażeń Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie. Od 2014 roku konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej w województwie mazowieckim. Aktywna uczestniczka konferencji branżowych i zjazdów naukowych. Autorka licznych publikacji, rozdziałów w książkach i podręcznikach z zakresu stomatologii dziecięcej ze szczególnym uwzględnieniem fluorkowej profilaktyki próchnicy u dzieci i młodzieży. Członek IAPD (International Association of Paedodontic Dentistry), PTS (Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polish Dental Association) oraz PTSD (Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Polish Society of Pediatric Dentistry).